Sztuka jest po to, żeby artyści byli szczęśliwi

Wielkie plany 

Pewien człowiek od dziecka regularnie podejmuje straszliwe zamiary i się na nie zawzina. Życie stawia opór i naprężanie muskułów słabnie. Aż do następnej fazy podejmowania dalekosiężnych zobowiązań, kiedy można znowu uwierzyć w obietnicę.

Obietnice

Wielkie plany czasem się realizuje, ale nie zawsze metoda amerykańska przynosi owoce. Wiara w siebie może być niezachwiana, mimo to zwykle pojawia się opór z zewnątrz. Przy potężnych kataklizmach niekończącej się historii można tylko załapać się na jakiś listek unoszony nurtem i wypatrywać sprzyjających okoliczności. Ten człowiek  wciąż jeszcze dryfuje, choć czasu ubywa.

Agnès Varda

Agnès Varda jest wielką reżyserką, jej Szczęście zaliczam do największych filmów w dziejach kina. Dzięki niemu stała się w późnych latach 60. kimś ważnym dla kultury. Gdy Agnès Varda płynie na swoim listku jest bardziej widoczna, można ją odłowić. To właśnie uczyniła Fundacja Cartiera i chwała jej za to.

Niektóre wypowiedzi
Wideo 2006 r

O taśmach filmowych:
C’est ça ma vie (To moje życie).
O sobie:
Je suis une vielle cinéaste et une jeune artiste (Jestem starym filmowcem i młodą artystką).
O sztuce:
J’aime le plus quand l’art entre dans la vie et la vie entre dans l’art. (…) J’aime les choses un peu plus discrètes, un peu plus abstraites. (Najbardziej lubię gdy życie wchodzi w sztukę, a sztuka w życie. (…) Lubię rzeczy trochę bardziej dyskretne, trochę bardziej abstrakcyjne).

O sobie i sztuce: J’ai commencé tard, 74 ans en 2003, donc je ne fais pas de carrière, je fais ce que j’ai envie de faire. (Zaczęłam późno, miałam 74 lata w 2003 r, więc nie robię kariery, robię to, co mam ochotę robić.

Agnès Varda zgodziłaby się pewnie z tym, że: 

Sztuka jest po to, żeby artyści byli szczęśliwi

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artyści i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Sztuka jest po to, żeby artyści byli szczęśliwi

 1. ~zbit fg pisze:

  „Sztuka jest po to, żeby artyści byli szczęśliwi”. A filozofia jest po to, by filozofowie mieli zatrudnienie – tak, może przekornie, twierdzi http://sokratejczyk.blox.pl/2013/07/Zycie-poza.html .

 2. ~zbit fg pisze:

  A Agnès Varda mi się podoba – ta w wodzie. – Ale sprawdzę jaka ona jest w ogóle – bo nawet o tym filmie nie słyszałem.

  • Almetyna pisze:

   Zbit, najmocniej przepraszam, ale powiadamianie zawodzi, a na dodatek niektóre komentarze wymagają mojej przytomności umysłu, bo są pochowane w „czekających na zatwierdzenie”. Mimo że wpiasałam opcję wpuszczanania wszystkich komentarzy.

   Mam nadzieję, że poszukałeś wiadomości o Agnès Varda i że Ci się spodobała!
   Pozdrawiam
   Alm.

 3. ~TakiSeJa pisze:

  Super Notka! Podziwiam Twój talent do pisania :) i zapraszam na moją stronę Filmowanie Wesel Kamerzysta Rybnik Żory Jastrzębie

  • Almetyna pisze:

   Filmowanie wesel? Zajrzę, chociaż nie wygląda na to, żeby ktoś kogo znam wybierał się ślubować ;-)
   Pozdrawiam
   Alm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>